breaking news

Evenementen

23 augustus 2017 | Venue TBA | Ulyanovsk, Ulyanovsk Oblast, Russia.

WFCA 40

MAIN CARD PRELIMINARY CARD 
Elvin Guliev vs. Makhmadtoir Yusupov Adam Chimirzaev vs. Ruslan Kozlov
Rasul Mammaev vs. Mardon Asamzhonov Andrey Petrov vs. Maxim Arzamastsev
Alexey Susaev vs. Maruf Ergashev Adlan Makhmudkhadzhiev vs. Yuldashev Egamberdi
Ivan Shpedt vs. Mashkhur Mirzaev Denis Lyubimov vs. Asaf Gaysin
Dinislam Murtazaliev vs. Sergei Zubarov Dmitriy Shalaev vs. Azamat Aliev
Ali Dikaev vs. Dmitriy Smirnov
Arsen Mutachev vs. Ivan Boychuk

 

24 augustus 2017 | Ice Cube | Sochi, Krasnodar Krai, Russia.

Fight Nights Global 72: Hill vs. Engibaryan

MAIN CARD
Josh Hill vs. Grachik Engibaryan Mariya Agapova vs. Yuliya Kutsenko
Islam Begidov vs. Peter Queally Sergey Klyuev vs. Khasan Gadzhimagomedov
Alejandro Solano Rodriguez vs. Magomed Yunisilau Muratbek Kasymbay vs. TBA
Stephen Cervantes vs. Vladimir Egoyan Emomali Kurbanov vs. Bakhyt Toychiev
Igor Zhirkov vs. Kurban Taigibov

 

25 augustus 2017 | Turning Stone Casino | Verona, New York, USA.

Bellator 182: Koreshkov vs. Njokuani

MAIN CARD (03.00u op Spike TV USA) PRELIMINARY CARD (Vervolg)
Andrey Koreshkov vs. Chidi Njokuani Georgi Karakhanyan vs. Daniel Pineda
Brennan Ward vs. Fernando Gonzalez Talita Nogueira vs. Amanda Bell
AJ McKee vs. Blair Tugman Tom Regal vs. Kastroit Xhema
Bruna Ellen vs. Veta Arteaga Brandon Polcare vs. Mike Taylor
PRELIMINARY CARD (01.00u op MMAJunkie.com) Ricky Rainey vs. Marc Stevens
Joey Davis vs. Justin Roswell Philipe Lins vs. Vadim Nemkov
Sinead Kavanagh vs. Arlene Blencowe Matt Secor vs. TJ Sumler
Noad Lahat vs. Henry Corrales Kristi Lopez vs. Jessica Sotack
Kate Jackson vs. Colleen Schneider Brandon Warne vs. Joshua Ricci
Chris Honeycutt vs. Kevin Casey

 

25 augustus 2017 | Mystic Lake Casino | Prior Lake, Minnesota, USA.

LFA 20: Curry vs. Barnes

MAIN CARD PRELIMINARY CARD 
Chad Curry vs. Nick Barnes Vanyu Xiong vs. Angel Pacheco
Bobby Moffett vs. Nate Jennerman
Travis Perzynski vs. Carl Wittstock
Kelly Kobold vs. Christine Stanley
Bobby Lee vs. Ashkan Morvari
Jeff Peterson vs. Brandon Jenkins
Melvin Blumer vs. Shawn West

 

25 augustus 2017 | Sears Centre Arena | Hoffman Estates, Illinois, USA.

GLORY 44: Chicago (KKB)

GLORY 44 FIGHTS GLORY 44 SUPERFIGHT SERIES
Cédric Doumbé vs. Murthel Groenhart WELTER.CHAMPIONSHIP T. van Soest vs. Meryem Uslu W.SUP.BANTAM.CHAMPIONSHIP
Welterweight Tournament Finale Cătălin Moroșanu vs. Michal Turynski
Richard Abraham vs. Daniel Morales Dustin Jabocy vs. Sean Choice
Zach Bunnel vs. Antoine Pinto (WW Tour.Semi-Final B) Warren Thompson vs. Robert Thomas
Karim Benmansour vs. Harut Grigorian (WW Tour.Semi-Final A) Rafal Dudek vs. Nate Richardson
Victor Pinto vs. Adrian Maxim

 

26 augustus 2017 | 20th Anniversary of Ind. Sports Complex | Dushanbe, Tajikistan.

ACB 68: Young Eagles 21

MAIN CARD
Sharaf Davlatmurodov vs. Mindaugas Verzbickas Amir Elzhurkaev vs. Evgeny Ryazanov
Sergey Khandozhko vs. Stanislav Vlasenko Magomed Sulumov vs. Oberdan Vieira Tenorio
Fatkhidin Sobirov vs. Diego Silva Ahmed Wali Hotak vs. Denis Kanakov
Aslambek Arsamikov vs. Kiamrian Abbasov Mubaraksho Mubarakshoev vs. Arif Emre Koyuncu
Lamberd Akhiadov vs. Nemat Abdrashitov Jokhar Duraev vs. Nenad Avramovic
Azam Gafurov vs. Ivan Andrushchenko Fayzidini Radzhabali vs. Yuri Semenov
Magomed Raisov vs. Sukhrob Davlatov Firdavs Nazarov vs. Giwrgos Stelidis

 

26 augustus 2017 | Sports Hall Coliseum | Grozny, Chechen Republic, Russia.

WFCA 41

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Magomedrasul Khasbulaev vs. Dzhihad Yunusov Salman Saraliev vs. Antemir Senov
Andrei Ciobotaru vs. Chersi Dudaev Magomed-Salakh Isaev vs. Aslan Unezhev
Alexander Panasyuk vs. Zelimkhan Betergaraev Kemran Khunkerkhanov vs. Alim Bakov
Agshin Babaev vs. Salamu Zakarov Bilal Umaev vs. Aleksandr Kazantsev
Anzor Abdulkhozjaev vs. Kirill Medvedovsky Turko Umaev vs. Gadzhi Isaev
Artem Golubev vs. Mansur Vitaev Ibragim Shakhaev vs. Rauf Rizaev
Vladislav Korolevskiy vs. Akhmed Gakiev Khamzat Bukluyev vs. Andrey Pantyukhin
Ayndi Madiev vs. Odyssey Kilinkarov

 

29 augustus 2017 | UFC Headquarters | Las Vegas, Nevada, USA.

Dana White’s Tuesday Night Contender Series 8

MAIN CARD (02.00u op UFC FightPass)
Matt Frevola vs. Jose Flores Casey Kenney vs. Adam Antolin
Bevon Lewis vs. Elias Urbina Kelly McGill vs. Lauren Mueller
Don’Tale Mayes vs. Allen Crowder

 

31 augustus 2017 | Tachi Palace | Lemoore, California, USA.

Invicta FC 25: Pa’aluhi vs. Kunitskaya

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Raquel Pa’aluhi vs. Yana Kunitskaya BANTAM.CHAMPIONSHIP Sarah Kleczka vs. Amberlynn Orr
Livia Renata Souza vs. Janaisa Morandin Yaya Rincón vs. Stephanie Egger
Alexa Conners vs. Katharina Lehner Cheri Muraski vs. Tracy Cortez
Sharon Jacobson vs. Kali Robbins Ashley Medina vs. Jillian DeCoursey
Shino VanHoose vs. Alyse Anderson

 

1 september 2017 | Branson Convention Center | Branson, Missouri, USA.

LFA 21: Noblitt vs. Branjão

MAIN CARD PRELIMINARY CARD 
Kyle Noblitt vs. Antonio Paulo Branjão
Katy Collins vs. Shannon Sinn
TJ Brown vs. Trey Ogden

 

2 september 2017 | Shanghai Oriental Sports Center | Shanghai, China.

ONE Championship 59: Heroes of the Empire

MAIN CARD
Ben Askren vs. Zebaztian Kadestam WELTER.CHAMPIONSHIP Miao Jie vs. Mona Samir
Narantungalag Jadambaa vs. Tetsuya Yamada Amir Khan vs. Jaroslav Jartim
Miao Li Tao vs. Liu De Li Zhang Ze Hao vs. Li Cheng Chao
Xu Chun Yan vs. Eh Ya Nut Marc Marcellinus vs. Tran Quang Loc
Chen Geng Min vs. Peng Xue Wen
Sagetdao Petpayathai vs. Mahmoud Mohamed

 

2 september 2017 | Rotterdam Ahoy | Rotterdam, The Netherlands.

UFC Fight Night 115: Volkov vs. Struve

MAIN CARD (21.00u op FoxSports 2/4/6) PRELIMINARY CARD (17.30u op UFC FightPass)
Alexander Volkov vs. Stefan Struve Darren Till vs. Bojan Velickovic
Germaine de Randamie vs. Marion Reneau Andrew Holbrook vs. Thibault Gouti
Siyar Bahadurzada vs. Rob Wilkinson Mairbek Taisumov vs. Felipe Silva
Leon Edwards vs. Bryan Barberena Michel Prazeres vs. Mads Burnell
Rustam Khabilov vs. Des Green
Francimar Barroso vs. Aleksandar Rakic
Zabit Magomedsharipov vs. TBA
Bojan Mihajlovic vs. Abdul-Kerim Edilov

 

8 september 2017 | 1STBANK Center | Broomfield, Colorado, USA.

LFA 22: Heinisch vs. Perez

MAIN CARD PRELIMINARY CARD 
Ian Heinisch vs. Markus Perez MIDDLE.CHAMPIONSHIP
Gilbert Smith vs. Andrew Kapel
Maycee Barber vs. Mallory Martin

 

4 september 2017 | Ali Aliev Sports Palace | Kaspiysk, Dagestan, Russia.

Fight Nights Global 73: Aliev vs. Brandão

MAIN CARD
Akhmed Aliev vs. Diego Brandão Vladimir Daineko vs. Sultan Murtazaliev
Kurban Omarov vs. Fabio Maldonado LIGHT-HEAVY.CHAMPIONSHIP Solekh Khasanov vs. Maksim Mikheev
Shamil Amirov vs. Rousimar Palhares Yusup Suleymanov vs. TBA
Sergey Pogodaev vs. Artur Aliskerov Roman Avdal vs. Timur Khizriev

 

9 september 2017 | Almaty Arena | Almaty, Kazakhstan.

ACB 69: Young Eagles 22

MAIN CARD
Arman Ospanov vs. Thiago Luis Bonifacio Silva Alikhan Suleymanov vs. Rafael Correa
Igor Svirid vs. TBA Asylzhan Bakhytzhanuly vs. Jared Torgeson
Khamzat Ashuev vs. TBA Saifullah Dzhabrailov vs. Lerryan Douglas
Islam Isaev vs. Marcos Vinicius Schmitz Assu Almabaev vs. Ibragim Mamaev
Yusup Umarov vs. Sergej Greciho Bakhtiyar Nesipbek vs. Umed Akhmedov
Rasul Yakhyaev vs. Aurel Pirtea Karshyga Dautbek vs. Holboy Emomali
Evgeniy Egemberdiev vs. Cory Hendricks Murod Khanduraev vs. TBA
Rakhman Makhadzhiev vs. Alonzo Martinez

 

9 september 2017 | Rogers Place | Edmonton, Alberta, Canada.

UFC 215: Johnson vs. Borg

MAIN CARD (04.00u op FoxSports 2/4/6) PRELIMINARY CARD (02.00u op UFC FightPass)
Demetrious Johnson vs. Ray Borg FLY.CHAMPIONSHIP Sara McMann vs. Ketlen Vieira
Amanda Nunes vs. Valentina Shevchenko W.BANTAM.CHAMPIONSHIP Ilir Latifi vs. Tyson Pedro
Francis Ngannou vs. TBA Henry Cejudo vs. Wilson Reis
Jeremy Stephens vs. Gilbert Melendez Gavin Tucker vs. Rick Glenn
Neil Magny vs. Rafael Dos Anjos EARLY PRELIMINARY CARD (00:15u op UFC FightPass)
Luis Henrique de Oliveira vs. Arjan Bhullar
Sarah Moras vs. Ashlee Evans-Smith
Kajan Johnson vs. Adriano Martins
Mitch Clarke vs. Alex White

 

15 september 2017 | The SSE Arena | London, England, UK.

BAMMA 31: Lewis-Parry vs. Jackson

MAIN CARD
Chi Lewis-Parry vs. Maurice Jackson LONS.HEAVY.CHAMPIONSHIP Charlie Boy Howard vs. David Khalsa
Nathan Jones vs. Alex Lohore WELTER.CHAMPIONSHIP Ollie Mathis vs. Nathan Rose
Yannick Bahati vs. Michael Shipman MIDDLE.CHAMPIONSHIP Tanvir Boora vs. Liam Davies
Damien Lapilus vs. Daniel Crawford FEATHER.CHAMPIONSHIP Javid Basharat vs. Tony Hall
Aaron Chalmers vs. Alex Thompson Alex Montagnani vs. Martin Hudson
Dominique Wooding vs. Jamie Powell Jagz Singh vs. Marcin Zywica
Walter Gahadza vs. Dan Vinni James Reedman vs. Tommy King
Josh Collins vs. Martyn Harris

 

15 september 2017 | Splash Kingdom Amphitheater | Redlands, California, USA.

Combate Americas 17: El Grito En La Jaula

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Marcos Bonilla vs. Rafa Garcia
José Estrada vs. Izic Fernandez

 

15 september 2017 | Tropicana | Atlantic City, New Jersey, USA.

Ring of Combat 60

MAIN CARD
Mike Trizano vs. James Gonzalez REG.FEATHER.CHAMPIONSHIP Brandon Urquijo vs. Phil Caracappa
Ahmed Samir Hefny vs. Eric Roncoroni MIDDLE.CHAMPIONSHIP Edwin Smart vs. Alex Meyers
Tajuddin Abdul Hakim vs. Willie Hosch WELTER.CHAMPIONSHIP Anthony George vs. Alex Oliviera
Stephen Regmen vs. Kevin Horowitz REG.LIGHT.CHAMPIONSHIP Joe Schick vs. Phillip Doig
Alex Keshtov vs. James Quigg BANTAM.CHAMPIONSHIP Jerome Mickle vs. Nekruz Mirkhojaev
Tim Dooling vs. Kenny Foster Pampos Grigoriou vs. Sodik Ismoilov

 

16 september 2017 | Jakarta Convention Center | Jakarta, Indonesia.

ONE Championship 60: Total Victory

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Kairat Akhmetov vs. Geje Eustaquio

 

16 september 2017 | Indigo at the O2 | London, England, UK.

Cage Warriors 86: Wood vs. Reed

MAIN CARD
Nathaniel Wood vs. Josh Reed BANTAM.CHAMPIONSHIP Darren O’Gorman vs. Brian Bouland
Jason Radcliffe vs. Alan Carlos James Webb vs. Arvydas Juska
Dean Trueman vs. Corrin Eaton
Sam Creasey vs. Paul Marin
Joe McColgan vs. Sean Carter
Warren Kee vs. Marcus Paul
Hakon Foss vs. Jamie Richardson

 

16 september 2017 | PPG Paints Arena | Pittsburgh, Pennsylvania, USA.

UFC Fight Night 116: Rockhold vs. Branch

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Luke Rockhold vs. David Branch Luke Sanders vs. Felipe Arantes
Hector Lombard vs. Anthony Smith Justin Ledet vs. Dmitriy Sosnovskiy
Kamaru Usman vs. Sergio Moraes Gilbert Burns vs. Jason Saggo
Thiago Alves vs. Mike Perry Gregor Gillespie vs. Jason Gonzalez
Krzysztof Jotko vs. Uriah Hall EARLY PRELIMINARY CARD 
Tony Martin vs. Olivier Aubin-Mercier Anthony Hamilton vs. Daniel Spitz

 

16 september 2017 | 2300 Arena | Philadelphia, Pennsylvania, USA.

CFFC 67: Sabatini vs. De Jesus

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Pat Sabatini vs. John de Jesus FEATHER.CHAMPIONSHIP
Patrick Rivera vs. Timmy Tyler

 

23 september 2017 | Sheffield Arena | Sheffield, South Yorkshire, UK.

ACB 70: Sheffield

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Luke Barnatt vs. Scott Askham
Sam Boult vs. Ashley Reece
Shoaib Yousaf vs. Jordan Vucenic
Regis Sugden vs. Jordan Barton
Kane Mousah vs. Alex Enlund
Aslambek Saidov vs. Marcelo Alfaya
Ismail Naurdiev vs. Ismael Marmota

 

23 september 2017 | Venue TBA | Kazan, Rep. of Tatarstan, Russia.

M-1 Challenge 83: Ragozin vs. Halsey

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Mikhail Ragozin vs. Brandon Halsey
Aleksandr Doskalchuk vs. Vadim Malygin FLY.CHAMPIONSHIP
Vladimir Kanunnikov vs. Raul Tutarauli

 

23 september 2017 | SAP Center | San Jose, California, USA.

Bellator 183: Henderson vs. Pitbull

MMA FIGHTS KICKBOXING FIGHTS
Benson Henderson vs. Patricky ”Pitbull” Freire Karim Ghajji vs. Raymond Daniels WELTER.CHAMPIONSHIP
Roy Nelson vs. Javy Ayala Kevin Ross vs. Domenico Lomurno FEATHER.CHAMPIONSHIP
Paul Daley vs. Lorenz Larkin Jorina Baars vs. Anke van Gestel
Adam Piccolotti vs. Goiti Yamauchi
Aaron Pico vs. TBA

 

23 september 2017 | Saitama Super Arena | Saitama City, Saitama, Japan.

UFC Fight Night 117: Shogun vs. St.Preux 2

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Mauricio ”Shogun” Rua vs. Ovince St.Preux Chan-Mi Jeon vs. Syuri Kondo
Cláudia Gadelha vs. Jessica Andrade Naoki Inoue vs. Jenel Lausa
Jussier Formiga vs. Ulka Sasaki Takanori Gomi vs. Dong Hyun Kim
Luis Henrique Da Silva vs. Gökhan Saki Keita Nakamura vs. Alex Morono
Hyun-Gyu Lim vs. Daichi Abe Teruto Ishihara vs. Rolando Dy
Charles Rosa vs. Mizuto Hirota
Shinsho Anzai vs. Luke Jumeau

 

27 september 2017 | Venue TBA | Moscow, Russia.

WFCA 42

MAIN CARD
Mikhail Malyutin vs. Fabiano Silva Delson Heleno vs. Nodar Kudukhashvili
Dirlei Broenstrup vs. Maxim Grishin Svyatoslav Shabanov vs. Akhmed Shervaniev
Geronimo Dos Santos vs. Alexander Emelianenko Julian Lane vs. Haseyn Daudov
Shota Akulashvili vs. Zurab Betergaraev Vladimir Gunzhu vs. Arbi Madaev
Ildemar Alcantara vs. Alexey Efremov Flavio Rodrigo Magon vs. Zaurbek Bashaev

 

29 september 2017 | Pembroke Pines Civic Center | Pembroke Pines, Florida, USA.

Titan FC 46: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

30 september 2017 | ”Dinamo” Sports Palace in Krylatskoye | Moscow, Russia.

ACB 71: Moscow

MAIN CARD
Andrei Koshkin vs. Eduard Vartanyan INT.LIGHT.CHAMPIONSHIP Tural Rahimov vs Taichi Nakajima
Petr Yan vs. Matheus Mattos BANTAM.CHAMPIONSHIP Ruslan Abilitarov vs Valery Hajirokov
Aleksei Butorin vs. Jonas Billstein
Alexander Peduson vs Mukhamed Kokov
Oleg Borisov vs. Murad Kalamov
Rustam Kerimov vs. Takeya Mizugaki
Akop Stepanyan vs Sayd-Khamzat Ashadow

 

30 september 2017 | Sporthallen Zuid | Amsterdam, The Netherlands.

GLORY 45: Amsterdam (KKB)

GLORY 45 FIGHTS GLORY 45 SUPERFIGHT SERIES
Robin van Roosmalen vs. Serhiy Adamchuk FEATHER.CHAMPIONSHIP Hesdy Gerges vs. Mladen Brestovac
Light-Heavyweight Tournament Finalist A vs. Finalist B Jason Wilnis vs. Yousri Belgaroui
Nieky Holzken vs. Yoann Kongolo Zakaria Zouggary vs. Massaro Glunder
Imad Hadar vs. Manny Mancha (LHW Tournament Semi-Final B) Tyjani Beztati vs. Yodkhunpon Sitmonchai
Michael Duut vs. Dragos Zubco (LHW Tournament Semi-Final A) Eyevan Danenberg vs. Wellington Uega

 

6 oktober 2017 | WinStar World Casino | Thackerville, Oklahoma, USA.

Bellator 184: Dantas vs. Caldwell

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Eduardo Dantas vs. Darrion Caldwell BANTAM.CHAMPIONSHIP Steve Kozola vs. Carrington Banks
Daniel Straus vs. Emmanuel Sanchez Gaston Reyno vs. Westin Wilson
Joe Taimanglo vs. Leandro Higo
John Teixeira vs. Pat Curran

 

7 oktober 2017 | Sportpark Brasel | Brasel, Dessel, Belgium.

Strength & Honour Championship XIII

MAIN CARD
Arne Boekee vs. Jan Quaeyhaegens WELT.CHAMPIONSHIP Joey Yspelder vs. Adrian Pasco
Gerardo Fanny vs. TBA BANTAM.CHAMPIONSHIP Tomek Longowski vs. Rolan Van Den Akker
Jarno Errens vs. Jasper Wiersma FEATHER.CHAMPIONSHIP Yazid Dalaa vs. Igor Roudenko
Shamil Uvaysov vs. Rachid Bulguchev LIGHT.CHAMPIONSHIP Mitch Maassen vs. Benny Bouillon
Reinier de Ridder vs. David Ramirez MIDDLE.CHAMPIONSHIP Dave Vermeer vs. James Vergeynst
Rasul Ismailov vs. Kevin Achten
Glenn Dehouwer vs. Kim Chrestensen
Jim Bremen vs. David Hoeksema
Vincent Dijckmans vs. Niels Noordegraaf

 

7 oktober 2017 | T-Mobile Arena | Las Vegas, Nevada, USA.

UFC 216: Miocic vs. Velasquez

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Stipe Miocic vs. Cain Velasquez HEAVY.CHAMPIONSHIP Nik Lentz vs. Will Brooks
Tony Ferguson vs. Kevin Lee INT.LIGHT.CHAMPIONSHIP John Moraga vs. Magomed Bibulatov
Fabricio Werdum vs. Derrick Lewis Lando Vannata vs. Bobby Green
Jessica Eye vs. Paige VanZant Thales Leites vs. Brad Tavares
Beneil Dariush vs. Evan Dunham EARL PRELIMINARY CARD
Marco Beltran vs. Matt Schnell
Pearl Gonzalez vs. Poliana Botelho
Walt Harris vs. Mark Godbeer

 

14 oktober 2017 | Guangzhou Gymnasium | Guangdong, China.

GLORY 46: China (KKB)

GLORY 46 FIGHTS GLORY 46 SUPERFIGHT SERIES
Rico Verhoeven vs. Antonio ”Bigfoot” Silva Simon Marcus vs. Alex Pereira
GLORY Featherweight Tournament Finale Khayal Dzhaniev vs. TBA
Junior Tafa vs. TBA Zhou Wei vs. Matt Baker
Zhang Chenglong vs. Chibin Lin (FW Tournament Semi Final B) Liu Jia vs. Zaza Sor Aree
Li Chenchen vs. Masaya Kubo (FW Tournament Semi Final A) Petchpanomrung Kiatmookao vs. TBA
Meng Qinghao vs. Brian Bruns

 

14 oktober 2017 | Newport Centre | Newport, Wales, UK.

Cage Warriors 87: White vs. Inman

MAIN CARD
Matt Inman vs. Craig White Josh Ellis vs. Lawrence Tracey
Ross Houston vs. Aaron Khalid Jason Jenkins vs. Chris Saunders
Scott Clist vs. Richard Williams Shaun Luther vs. Mason Jones
Phil Raebum vs. Aiden Lee Jack Shore vs. TBA
Martin McDonaugh vs. Martin Sheridan

 

14 oktober 2017 | Venue TBA | Grozny, Chechen Republic, Russia.

WFCA 43

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

15 oktober 2017 | Marine Messe Fukuoka | Fukuoka, Japan.

RIZIN FF 7: World Grand Prix 2017 Opening Round (Part 2)

MAIN CARD WOMEN’S ATOMWEIGHT TOURNAMENT
Kazushi Sakuraba vs. Dan Henderson (Special Grappling Match) Rena Kubota vs. Andy Nguyen
Erson Yamamoto vs. Manel Kape Alyssa Garcia vs. Maria Oliveira
Ishiwatari Shintaro vs. Akhmed Musakaev Miyuu Yamamoto vs. Irene Rivera
Sylwia Juskiewicz vs. Ishioka/Asakura

 

20 oktober 2017 | Mohegan Sun Arena | Uncasville, Connecticut, USA.

Bellator 185: Mousasi vs. Shlemenko

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Gegard Mousasi vs. Alexander Shlemenko
King Mo Lawal vs. Liam McGeary

 

21 oktober 2017 | Ergo Arena | Gdansk, Poland.

UFC Fight Night 118: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
TBA vs. TBA Adam Wieczorek vs. Dmitrii Smoliakov
Trevor Smith vs. Ramazan Emeev Oskar Piechota vs. Jonathan Wilson
Jan Blachowicz vs. Devin Clark Damian Stasiak vs. Brian Kelleher
Artem Lobov vs. Andre Fili
Marcin Held vs. Teemu Packalén

 

21 oktober 2017 | Venue TBA | Beijing, China.

ONE Championship 61: The Eternal Empire

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

22 oktober 2017 | 3Arena | Dublin, Ireland.

KSW 40

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Mariusz Pudzianowski vs. TBA
Mateusz Gamrot vs. Norman Parke LIGHT.CHAMPIONSHIP
TBA vs. TBA
Ariane Lipski vs. TBA FLY.CHAMPIONSHIP

 

27 oktober 2017 | Ice Palace | St.Petersburg, Russia.

M-1 Challenge 84: Kunchenko vs. Romanov

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Alexey Kunchenko vs. Sergey Romanov WELTER.CHAMPIONSHIP

 

28 oktober 2017 | Echo Arena | Liverpool, England, UK.

Cage Warriors 88: Fishgold vs. Jacobsen

MAIN CARD PRELIMINARY CARD 
Chris Fishgold vs. Alexander Jacobsen LIGHT.CHAMPIONSHIP
Paddy Pimblett vs. TBA
Molly McCann vs. TBA
Martin Stapleton vs. Soren Bak
Lee Chadwick vs. TBA

 

28 oktober 2017 | Gínasio do Ibirapuera | São Paulo, São Paulo, Brazil.

UFC Fight Night 119: Machida vs. Brunson

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Lyoto Machida vs. Derek Brunson Christian Colombo vs. Carlos Felipe
Glover Teixeira vs. Misha Cirkunov Augusto Mendes vs. Boston Salmon
Antonio Carlos Junior vs. Jack Marshman Jarred Brooks vs. Deiveson Alcântara Figueiredo

 

3 november 2017 | Thuwunna Indoor Stadium | Yangon, Myanmar.

ONE Championship 62: Hero’s Dream

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

3 november 2017 | Bryce Jordan Center | University Park, Pennsylvania, USA.

Bellator 186: Bader vs. Vassell

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Ryan Bader vs. Linton Vassell LIGHT-HEAVY.CHAMPIONSHIP
Phil Davis vs. TBA
Ed Ruth vs. TBA

 

4 november 2017 | Madison Square Garden Arena | New York, New York, USA.

UFC 217: Bisping vs. St.Pierre

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Michael Bisping vs. Georges St.Pierre MIDDLE.CHAMPIONSHIP Paulo Borrachinha vs. Johny Hendricks
Cody Garbrandt vs. TJ Dillashaw BANTAM.CHAMPIONSHIP Gadzhimurad Antigulov vs. Ion Cutelaba
Joanna Jedrzejczyk vs. Rose Namajunas W.STRAW.CHAMPIONSHIP Alexey Oleynik vs. Curtis Blaydes
Stephen Thompson vs. Jorge Masvidal Corey Anderson vs. Patrick Cummins
EARLY PRELIMINARY CARD
Aiemann Zahabi vs. Ricardo Ramos

 

10 november 2017 | Mall of Asia Center | Pasay City, Manila, Philippines.

ONE Championship 63: Legends of the World

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

10 november 2017 | SK Olimpiyskiy | Moscow, Russia.

M-1 Challenge 85: Ismagulov vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Damir Ismagulov vs. TBA LIGHT.CHAMPIONSHIP
Mikhail Zayats vs. Stephan Puetz

 

10 november 2017 | 3Arena | Dublin, Ireland.

BAMMA 32

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

10 november 2017 | 3Arena | Dublin, Ireland.

Bellator 187: Gallagher vs. Labiano

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
James Gallagher vs. Jeremiah Labiano

 

11 november 2017 | Ted Constant Convocation Center | Norfolk, Virginia, USA.

UFC Fight Night 120: Poirier vs. Pettis

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Dustin Poirier vs. Anthony Pettis Cezar Ferreira vs. Nate Marquardt
Matt Brown vs. Diego Sanchez Darren Stewart vs. Karl Roberson
Andrei Arlovski vs. Junior Albini Marcel Fortuna vs. Jake Collier
Court McGee vs. Sean Strickland
EARLY PRELIMINARY CARD
Angela Hill vs. Nina Ansaroff

 

14 november 2017 | Venue TBA | Grozny, Chechen Republic, Russia.

WFCA 44

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

16 november 2017 | Menora Mivtachim Arena | Tel Aviv, Israel.

Bellator 188: Pitbull vs. Weichel 2

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Patricio Freire vs. Daniel Weichel FEATHER.CHAMPIONSHIP Denise Kielholtz vs. TBA
John Salter vs. Anatoly Tokov
Noad Lahat vs. TBA
Haim Gozali vs. TBA

 

17 november 2017 | Pembroke Pines Civic Center | Pembroke Pines, Florida, USA.

Titan FC 47: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

19 november 2017 | Qudos Bank Arena | Sydney, New South Wales, Australia.

UFC Fight Night 121: Hunt vs. Tybura

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Mark Hunt vs. Marcin Tybura Rashad Coulter vs. Tai Tuivasa
Belal Muhammad vs. Jesse Taylor Ryan Benoit vs. Ashkan Mokhtarian

 

24 november 2017 | Singapore Indoor Stadium | Kallang, Singapore.

ONE Championship 64: Immortal Pursuit

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

25 november 2017 | Lotto Arena | Antwerp, Belgium.

Cage Warriors 89: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD 

 

25 november 2017 | Mercedes-Benz Arena | Pudong, Shanghai, China.

UFC Fight Night 122: Silva vs. Gastelum

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Anderson Silva vs. Kelvin Gastelum

 

1 december 2017 | Park Theater | Las Vegas, Nevada, USA.

TUF 26 Finale: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Gerald Meerschaert vs. Eric Spicely
Terrion Ware vs. Sean O’Malley

 

2 december 2017 | Little Caesars Arena | Detroit, Michigan, USA.

UFC 218: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
Felice Herrig vs. Cortney Casey-Sanchez
EARLY PRELIMINARY CARD 

 

7 december 2017 | Nelson Mandela Forum | Firenze, Italy.

Bellator 189: Carvalho vs. Sakara

BELLATOR MMA BELLATOR KKB
Rafael Carvalho vs. Alessio Sakara MIDDLE.CHAMPIONSHIP Giorgio Petrosyan vs. Yodwicha Por Boonsit LIGHT.CHAMPIONSHIP

 

9 december 2017 | Impact Arena | Bangkok, Thailand.

ONE Championship 65: Warriors of the World

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

9 december 2017 | Venue TBA | TBA, TBA, TBA.

UFC Fight Night 123: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

15 december 2017 | Pembroke Pines Civic Center | Pembroke Pines, Florida, USA.

Titan FC 48: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

16 december 2017 | GOR Kertajaya | Surabaya, Indonesia.

ONE Championship 66: Courage of Champions

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

16 december 2017 | Bell MTS Place | Winnepeg, Manitoba, Canada.

UFC on FOX 26

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
TBA vs. TBA Alessio Di Chirico vs. Oluwale Bamgbose
Antonio Rogerio Nogueira vs. Jared Cannonier

 

23 december 2017 | Venue TBA | Grozny, Chechen Republic, Russia.

WFCA 45

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

23 december 2017 | Venue TBA | Shenzhen, Guangdong, China.

ONE Championship 67: Conquest of Dragons

MAIN CARD PRELIMINARY CARD

 

30 december 2017 | T-Mobile Arena | Las Vegas, Nevada, USA.

UFC 219: TBA vs. TBA

MAIN CARD PRELIMINARY CARD
EARLY PRELIMINARY CARD